Lazer Lipoliz İşleminden Neler Beklenmelidir?

Lazerlipoliz özelleşmiş bölgesel bir yağ azaltma işlemidir. İşlemin ismi İngilizce laser  (light amplification by stimulated emission of radiation-Uyarılmış Işıma ile Işığın Güçlendirilmesi) ve latince lipo ve lysis (yağın eritilmesi) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. İşlem esnasında yağ hücrelerine fiberoptik bir prob yardımı ile iletilen laser ışınının yağ hücrelerini parçalayarak sıvı hale getirmesi ve cilt altında kollajen yapımını arttırması ile işlem gören alanlardaki cildin sıkılaşmasının sağlaması söz konusudur.

Yapılan çalışmalara göre bu cilt sıkılaşması etkisi yaklaşık %12-20 civarında hesaplanmıştır. Yani liposuction ile işlem yapıldığında aynı bölgedeki ciltte  1 birim sıkılaşma sağlanıyorsa lazerlipoliz ile bu 1,2 birim olarak gerçekleşmektedir. İşlem sırasında akut dönemde bir miktar sıkılaşma gözle yapan hekim tarafından çok rahatlıkla gözlemlenebilir. Laserlipoliz işlemi uygulanan her bölgede homojen etki gösterir ve dalgalanma ve ciltte elma yeniği görüntüsü yaşanmaz.

İşlem sonrasında daha iyi sonuçlar elde edebilmek açısından ideal kilosuna +/- 5 kg dan daha fazla fark olan hastaların seçilmesi en mantıklı olan yöntemdir. İdeal kilosunda +10 kg fazla olan hastalarda özellikle belli bir bölgede yoğunlaşmış yağ fazlalığı varsa bu hastalara ciltte lazerlipolizin sıkılaştırma özelliğinin fazla olmasına rağmen dalgalanma ve/veya sarkma olabileceği konusunda gerekli uyarılar yapılmalıdır. İşlem öncesinde cildinde gevşeklik olan, sigara kullanan, 1 den fazla gebelik yaşamış ve /veya 15 kg üzerinde doğum öncesi kilo almış olan hastalar, obezite sınırındaki hastalar, diabet gibi metabolik rahatsızlıkları olanlar, yara iyileşmesi kötü olan hastalar bu işlem için karar verme aşamasında hekiminin önerilerine ve uyarılarına çok önem vermelidirler.

Lazerlipoliz asla bir kilo verme ameliyatı değildir ancak bazen basamaklı olarak bu amaca yardım etmek için kullanılabilir. Özellikle şekillendirme amaçlı olarak obez hastalarda da bu işlemden fayda görebilecek hastalar hekimleri tarafından kurallara uygun olarak doğru bir şekilde tespit edildiklerinde görsel olarak çok yüz güldürücü sonuçlar elde etmek mümkündür. İşlem vücut yağları ile doğrudan ilişki içerisinde olunan bir operasyon olduğundan çok fazla bölge ve çok fazla miktarda yağ bir seferde alınması uygun değildir. Cerrahi riski arttırmamak adına en önemli kurallardan biri kısa ve öz operasyonlardır. Bu kurallara uyulan hastalarda ise sonuçlar arzu edilen seviyelerde olacaktır.

2 Yorum “Lazer Lipoliz İşleminden Neler Beklenmelidir?”

  1. Aslı Sen :

    Dr.Alper Tuncel performed laser lipo on my hips and I’ve loved the results. I think he is the best Plastic Surgeon in Turkey. I recommend him.

    Dr. Alper Bey’e bacaklarimin yanlarindaki yag birikimlerini aldirmak için gittim. Beni mükemmel bir sekilde karsiladi. Islemi çok kisa bir sürede gerçeklestirdik. Su an islem üzerinden tam 3 ay geçti. Çok memnunum bu sonucu alacagimi bilsem çok önceleri yaptirirdim. Iyiki varsiniz Alper Bey. Herkese kendisini tavsiye ederim mükemmel ötesi bir insan ve cerrahtir. Sevgiler. “

  2. Ümmet :

    Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak istiyorum maliyeti ve sağlık işlem süreci hakkında bilgi talebim bulunmaktdır

Yorum yapın