Lazer Lipoliz Mucize Mi?

Bu soruya hemen cevap vermek gerekirse, tabii ki hayır! Tıpta hiçbir işlem veya tedaviye mucize gözü ile bakmamak gerekir. Her tedavinin veya işlemin yapılabileceği veya yapılamayacağı hastalar olacaktır. Bir tedaviden fayda göreceğini umduğumuz hastanıza uyguladığınız bir yöntem her zaman istediğiniz sonucu vermeyebilir, ancak bu tedaviyi denemenize hiç bir zaman engel olmamalıdır. Yeter ki bu tedavinin hastaya fayda sağlayacağına dair yeterli bilimsel kanıtlar elinizde bulunsun. Tabii denemekten kasıt hiç bir şekilde daha önce bir başka yerde uygulanmamış bir tedaviyi sırf kendiniz bunun yararına inanıyorsunuz diye körlemesine uygulamak değildir.

Dediğim gibi yeterli bilimsel veri olmadan hiç bir hasta üzerinde etkinliği kanıtlanmamış bir tedavi mucizeymiş gibi hastaya sunulamaz. Lazerlipoliz bu anlamda kesinlikle deneyimlenmiş ve en az 15 senedir uygulanmakta olan bir işlemdir. Tabii ki ilk piyasaya sunulan cihazlar ile bugünküler teknolojik olarak aynı olmamakla birlikte çok aşırı farkları olduğu da söylenemez. İlk cihazlar genellikle daha düşük enerji seviyelerinde çalışabilirken geri dönüşler alındıkça etkin enerji dozları zaman içerisinde arttırılmıştır.

Bugün artık en az 2 dalga boyuna sahip NdYAG veya Diod laserler ile işlemler sorunsuz gerçekleştirilmektedir. Yine de bu cihazlar ile tüm hastalara aynı oranda fayda sunmak veya mucizevi faydalar sağlamak mümkün olmayıp, yanlızca hekimler tarafından doğru hasta seçimleri yapıldığında istenilen sonuçların mucize olarak adlandırılmasına gerek duyulmayacağının bilinmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

2 Yorum “Lazer Lipoliz Mucize Mi?”

  1. ceyran :

    merhaba
    vakumlu soğuk lipoliz üst kol ve omuz bölgesi için uygun oluyor mu? bir cok merkezde sarkma olduğundan yapılması uygun değil diye belirtiliyor. normalde fizksel olarak ideal bir vücuda sahibim sadece üst kol ve omuz iri. ve en son fiyat ortalaması nedir?
    teşekkürler

  2. Himmet :

    Konuyla ilgili ve fiyat konusunda bilgilendirmenizi rica ederim

Yorum yapın