Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatları Tehlikeli midir?

Çoğu hastamın kafası bu konuda biraz yanlış bilgiler ile doldurulmuş olarak geldiğinden bu konuyu biraz açmayı uygun buluyorum. Bu yazıyı yazdığım şu dakikalarda dünya genelinde on binlerce kişiye liposuction işlemi yapılmaktaydı ve bu kişilerden birine bile bir şey olmadı.

Aslında daha çok Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’nin verilerine bakarsak liposakşından ölüm riski yaklaşık 50000 de 1 civarındadır. Yine liposakşın sonrası pulmoner emboli ve derin ven trombozu toplam yüzdesi değişik kaynaklarda %0 ila 1,1 oranında verilmektedir. Bu nedenle aslında sıklık açısından baktığımızda bu oranlar oldukça düşük olmakla birlikte bu oranların da altında kalması için bir takım cerrahi öncesi ve sonrası önlemler alınması hastalarımızı korumak açısından oldukça önemlidir. En önemli önlem ise operasyonları mümkün olduğunca kısa tutmak ve gereksiz ameliyatları kombine etmek için gayret sarfetmemektir.

Örneğin yukarıda da bahsettiğim gibi liposakşından ölüm riski 50000 de 1 iken bu oran başka bir prosedür ile birleştirildiğinde 7500 de 1 e kadar artmaktadır. Ameliyat öncesi mutlaka varis çorabı kullandırılması hastanın operasyon öncesi ve sonrasında mutlaka hemen hareket etmesinin sağlanması, yeterli miktarda hidrasyon yani sıvı takviyesi, gerekli hastalarda pıhtılaşmayı önleyici veya azaltıcı ilaç tedavileri bu oranları oldukça azaltmakta ve operasyonu daha güvenilir bir hale getirmektedir.

Bunun yanında yağ embolisi gibi komplikasyonlar da gerçekte daha çok batın ameliyatları, ortopedik ameliyatlar ve karın germe operasyonları gibi estetik amaçlı işlemlerde görülmekle birlikte bu işlemlerden karın germe ameliyatlarındaki oranlarının diğer cerrahi operasyonlara göre çok çok düşük mertebelerde olduğunu söyleyebiliriz.

1 Yorum “Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatları Tehlikeli midir?”

  1. gizem :

    Merhaba Alper Bey. Ben daha once sizinle gorusmustum. Ama malesef ucreti denklestiremedigim icin size ameliyat olamadim. Bir ozel hastanede slimlipo yapildi bel ve gobek bolgeme popoya enjeksiyon yapmak icin. Ama istedigim sonucu alamadim. Cesaretimi tekrar toplayip size yazmak istedim. suan sikayetim enjeksiyon sonrasinda poponun ust kismi bombeli gelip ortada duzlesmekte. cunku sadece uste enjekte yapilmis. Suan vucudumda gidi bolgem (fotorafa ekledim), ust kollarim ve koltuk altinin on bolgesinde yag birikimi hala var. gobek bolgemde de yag cikar saniyorum yag orani yuksek biyiriyim. Bu anlattiklarima gore popomun duz kismina yag takviyesi bu bahsettigim bolgelerden alinip yapilir mi? Ayrica guncel ucretleriniz ne durumda buradan sormak istedim. Ofisinize de gelebilirim ama yapilacak birsey yok ise vaktinizi bosa harcamak istemedim.

Yorum yapın